Czym jest ulga podatkowa?
Ulga podatkowa według definicji to wszelkiego rodzaju zwolnienia, odliczenia, obniżki lub zmniejszenia, które mogą wpłynąć na obniżenie podstawy opodatkowania lub zmniejszenie należnego podatku.
Jeśli zatem jesteś zobowiązany do składania deklaracji podatkowych, dobrze jest zorientować się, czy oprócz powszechnie stosowanych ulg, jak np. ulgi z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne, dotyczą cię jakieś inne dodatkowe ulgi podatkowe.
Rodzaje ulg podatkowych
Poniżej przedstawiamy ogólny, podstawowy podział ulg podatkowych:
ulgi związane z poniesionymi przez podatnika kosztami z tytułu uzyskania dochodu (np. ulgi ze składek na ubezpieczenie społeczne),
ulgi będące zwrotem kosztów z tytułu egzystencji podatnika (np. związane z rehabilitacją osoby niepełnosprawnej),
ulgi związane z rodziną (np. z tytułu wychowywania dzieci),
ulgi i charakterze stymulacyjnym (np. z tytułu darowizn na cele społeczne lub ulgi dla nowo powstałych firm),
ulgi postrzegane jako zabieg techniczny (np. zwrot nienależnie pobranych rent).
W Polsce ulgi podatkowe dotyczą podatku dochodowego od osób fizycznych. Mogą one przysługiwać zarówno osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą, jak i osobom, które takiej działalności nie prowadzą.
Generalnie możesz liczyć na trzy rodzaje odliczeń. Może być to ulga, która stanowi odliczenie od uzyskanego dochodu (np. składki na ubezpieczenie społeczne). Kolejna ulga polega na różnego rodzaju odliczeniach od podatku, a ostatnia na zastosowaniu niższych stawek podatkowych.
Zwolnienia z podatku
W życiu możesz spotkać się też z wieloma sytuacjami, które zwolnią cię od opłacania podatku dochodowego od osób fizycznych. Zwolnienia te możemy podzielić na podmiotowe i przedmiotowe. Podmiotowe związane są przede wszystkim z immunitetem dyplomatycznym lub konsularnym.
Zwolnienia przedmiotowe możemy natomiast podzielić na następujące grupy:
socjalne (np. świadczenia rodzinne)
odszkodowawcze i związane z ubezpieczeniami gospodarczymi,
dotyczące niektórych przychodów związanych z pracą,
dotyczące niektórych przychodów związanych ze sprzedażą,
dotyczące niektórych przychodów rencistów i emerytów,
dotyczące diet (np. wyjazdy służbowe pracownika),
dotyczące niektórych przychodów z kapitałów i praw majątkowych
związane z niektórymi przejawami działalności gospodarczej,
dotyczące niektórych dochodów osiągniętych za granicą.
Chcesz skorzystać z należnych ci ulg lub zwolnień?
Być może nie wiesz, jak zdecydować o tym, które zwolnienia lub ulgi dotyczą twojej osoby. Aby móc w pełni wykorzystać przysługujące ci prawa, najlepiej zasięgnij profesjonalne porady. A taką możesz znaleźć w rzetelnym biurze rachunkowym.
Możemy doradzić ci, jak wyjść na swoje przy rozliczeniu deklaracji podatkowej. Sprawdź, co możemy ci zaoferować i jak możemy ci pomóc. Zapraszamy do kontaktu z naszym biurem.