Roczne rozliczenie podatkowe PIT to obowiązek, który co roku spoczywa na barkach podatników w Polsce. Wbrew pozorom proces ten nie musi być skomplikowany. Przy odpowiednim przygotowaniu i wykorzystaniu dostępnych narzędzi, możemy go przeprowadzić sprawnie i bezproblemowo. Przekazujemy Wam krótki przewodnik, który pomoże w poprawnym złożeniu zeznania podatkowego za miniony rok.
Po pierwsze – zbierz skrupulatnie wszystkie niezbędne dokumenty
Przed przystąpieniem do wypełniania deklaracji PIT, upewnij się, że masz przy sobie wszystkie potrzebne dokumenty. Będą to między innymi:
- PIT-11, który otrzymasz od swojego pracodawcy,
- PIT-8C, jeśli inwestowałeś na giełdzie,
- PIT-40A, jeśli korzystasz z PPK,
- Potwierdzenia wpłat na IKZE (odliczenie na emeryturę) czy ulgi na dzieci.
Po drugie – wybierz odpowiedni formularz
Zależnie od źródła Twoich dochodów będziesz musiał wybrać odpowiedni formularz PIT. PIT-37 jest formularzem składanym przez pracowników, zleceniobiorców oraz osoby, w przypadku których zaliczki na podatek oblicza i pobiera płatnik (pracodawca albo zleceniodawca). Podatnicy, którzy nie rozliczają się za pośrednictwem płatnika lub uzyskują przychody z wielu różnych źródeł – w tym część bez pośrednictwa płatnika – rozliczają się na formularzu PIT-36.
Po trzecie – robiąc rozliczenie roczne PIT skorzystaj z usług e-PIT
Platforma e-PIT zarządzana przez Ministerstwo Finansów pozwala na łatwe i szybkie złożenie deklaracji podatkowej online. Dzięki temu rozwiązaniu wiele danych w Twojej deklaracji zostanie wstępnie wypełnionych automatycznie, co znacząco ułatwia cały proces. Aby skorzystać z e-PIT, wystarczy zalogować się na swój profil na stronie podatki.gov.pl. Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) uzupełnia rozliczenie roczne PIT podatnika, a następnie udostępnia wgląd do niego i możliwość ewentualnego wniesienia poprawek.
Po czwarte – nie zapomnij o ulgach podatkowych
Warto pamiętać o możliwości skorzystania z ulg podatkowych, które mogą zmniejszyć wysokość należnego podatku. Do najpopularniejszych ulg należą ulga na dzieci, ulga rehabilitacyjna oraz ulga na internet. Inne przykłady to ulga na termomodernizację oraz różnego rodzaju darowizny: na cele edukacyjne dla szkół, na cele pożytku ulicznego, na cele kościelne. Niektóre ulgi odlicza się od dochodu, inne od podatku. Dokładne informacje na temat dostępnych ulg znajdziesz na stronie Ministerstwa Finansów. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej możliwość skorzystania z ulgi zależna jest od formy opodatkowania, z której korzysta podatnik. Przykładowo, z pewnych odliczeń nie można skorzystać rozliczając się w oparciu o podatek liniowy.
Po piąte – pilnuj terminów i rozlicz się o czasie
Pamiętaj, że rozliczenie roczne PIT za rok 2023 należy złożyć do 30 kwietnia 2024 roku. Opóźnienie w złożeniu deklaracji może wiązać się z nałożeniem kary przez urząd skarbowy, dlatego należy zrobić to w urzędowo określonym terminie.
Inne ważne informacje – zwrot podatku lub niedopłata
Jeśli po rozliczeniu okaże się, że przysługuje Ci zwrot podatku, urząd skarbowy powinien przekazać należne środki na wskazane przez Ciebie konto bankowe w ciągu 45 dni od daty złożenia rozliczenia. W niektórych sytuacjach podatnik musi uregulować niedopłatę. Wpłaty należy dokonać w terminie do 30 kwietnia na indywidualny mikrorachunek. Można to zrobić przy pomocy usługi e-PIT lub e-Urząd Skarbowy.
Roczne rozliczenie PIT nie musi być trudnym zadaniem. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie i skorzystanie z dostępnych narzędzi, takich jak system e-PIT. Pamiętając o terminach i możliwych ulgach podatkowych. Jeśli chcesz uniknąć stresu i zaangażowania swojego czasu, AMG Accounting Office może być bardzo pomocne!